Paintball Kuralları, paintball hizmeti sunan firmalara göre değişmektedir. Bu bölümde Paintball oyun kuralları ve paintball güvenliği hakkında detayları inceleyeceğiz.

Paintball Kuralları

 • Bayrağı alan kişi, vurulmadan bayrağı kendi kalesine götürdüğü zaman sayı alır.
 • Kale arkasından başlamayıp bayrağı almaya çalışan takıma ceza verilir ve karşı takım sayı alır.
 • Orta bayraktan ileri hiçbir takım oyuncusu gidemez.
 • Vurulduktan sonra ‘’Ben vurulmadım’’ diyen oyuncunun haksızlığı hakem veya üzerindeki boya ile tespit edilirse o takım ceza alır ve karşı takıma sayı yazılır.
 • Vurulan kişi silahını havaya kaldırarak başlangıç noktasına (Kendi takımının kale arkasına) geri gider.
 • Köşe bayrak oyununda bayrağın yakınlarındaki hiçbir siperde beklenmez. Oyuncular bayrağın en az 10 metre ilerisinde durmak zorundadır. Bayrak beklemek yasaktır ve her yasakta olduğu gibi bu kurala uymayan oyuncunun bulunduğu takım ceza alır ve karşı takıma sayı yazılır.
 • Eğer oyun içinde hakem varsa (bazı oyuncular hakemsiz kendi başlarına oynamak istemektedirler), oyun hakemin düdüğü ile başlar ve hakemin kararlarına her iki takımda uymak zorundadır.

Paintball Güvenlik Kuralları

Paintball güvenlik kurallarından herhangi birine uyulmamasının cezası direkt oyundan diskalifiye sebebidir.

paintball kurallarıBu kuralların konulma sebebi tamamen sizin iyiliğiniz ve sağlığınız içindir. Paintball oyununun riski yok gibidir. Var olan riskleri de ortadan kaldıran aşağıda listelenmiş olan güvenlik kurallarıdır. Oyunda hakemin olmaması bu kuralların uygulanmayacağı anlamına kesinlikle gelmemektedir.

 • Kask ve kamuflaj zorunluluğu vardır. Kafanıza geçirilen kask, kamuflaj giysisi, eldivenler giyilmesi gereken malzemelerdir. Oyun sahası içinde herhangi bir sebeple bunların hiçbiri çıkarılamaz.
 • Silahın emniyeti oyun sahasına girildikten sonra kapatılabilir. Oyun sahası dışına çıkıldığında emniyet tekrar açılmak zorundadır.
 • Paintball oyuncularının birbirlerine zarar vermemesi için 5 metre kuralı mevcuttur. Bu kurala göre oyuncular 5 metreden daha yakın bir mesafede birbirlerine sıkamazlar.
 • Paintball topu (şarjörü) biten ya da başka bir sebeple dışarı çıkmak isteyen oyuncular silahlarını havaya kaldırarak oyun sahası çıkışına gelirler ve çıkışa kadar hiçbir oyuncu bu oyunculara müdahale edemez.
 • Bu kurallarla beraber hakemin belirttiği güvenlik talimatlarına tüm oyuncular uymak zorundadır.

Aslında Paintball Kuralları basittir. Oyunu daha zevkli hale getirmek için bu kurallara uyulması gerekmektedir. Şöyle düşünün, devamlı vurulmadığını iddia eden, kurallarda size üstünlük sağlamaya çalışan, içerde dışarda taşkınlık yapan bir arkadaşınızın oyunun gidişatını ve keyfini bozmasını neden isteyesiniz? Bu sebeple kurallar uymak oyundan alacağınız zevki de oyuna konsantre olmanızı da arttıracaktır.

Güvenlik kuralları da tamamen oyuna sağlıklı girip sağlıklı çıkmanız için konulmuştur. Hiçbir şekilde sizleri düşünmeden hazırlanmış kurallar değildir. Bu kurallar dünyada tüm paintball sahalarında uygulanmaktadır.

Paintball Kuralları Nelerdir yazısından da daha detaylı ve güncel bilgiler edinmeniz mümkündür.

İyi Eğlenceler!

Bir cevap yazın

Email adresiniz başka bir yerde paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar *

Yorum Bırak