Paintball genel tanımıyla karşılıklı 2 takımın çeşitli senaryolarla birbirlerine karşı oynadıkları bir grup oyunudur. ‘’Paint’’ ve ‘’Ball’’ kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen bu İngilizce kökenli kelime ‘’boya topu’’ anlamına gelmektedir. Fakat uluslararası platformlarda da paintball adını almış ve oynanan tüm ülkelerde de bu isimle tanımlanmaktadır.

Eğlence sektörünün önde gelen organizasyonlarından olan bu oyun, eğlenmeden ziyade insanların streslerini azalttığından ötürü de rağbet görmektedir. Peki insanlar nasıl olur da bu oyunla stres atabilir?

Paintball

Paintball oynayarak insanlar aynı zamanda spor yapmış olurlar. Stres atmanın en etkin yollarından biri de spor yapmaktır. Dolayısıyla hem spor yapıp hem de eğlenme amacı güdenler bu oyuna her gün daha fazla alışmaktadır. Bir yandan senaryoya konsantre olurken bir yandan da takım içindeki dengeyi ve paylaşımı düşünmek zorunda olan oyuncular takım halinde birbirlerini vurarak sayı almaya çalışırlar. Tüm bunlar bir kişinin stres atması için ideal ortamı yaratmaktadır.

Yetmişli yıllarda birkaç orman görevlisinin ağaçları işaretlemek amacıyla kullandıkları boya tabancaları ve boya topları zamanla keyifli bir oyuna dönüşüp farklı senaryolarla pekiştirilerek günümüzde bu adı almıştır. Paintball tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanmış ve gün geçtikçe keyifli bir spor dalına dönüşmüştür.

Önceleri eğitim amaçlı bir spor olarak görülen bu oyun zamanla ekstrem sporların en çok yükseliş gösteren dalı olmuştur. Yaklaşık 15 yıldan beri ülkemizde var olan bu spor dalı, her gün binlerce kişinin eğlence organizasyonlarında yerini almış durumdadır.

Paintball 2000’li yıllardan sonra Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’na bağlanmıştır. Zaten sırf bu gelişme bile bu sporun ne kadar geliştiğinin ve önemsendiğinin bir göstergesidir. Paintball Türkiye Şampiyonası en son 2014 yılının Ekim ayında yapılmıştır ve her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edecektir. Türkiye’nin çeşitli illerinde turnuvalar düzenlenerek finaller yapılır ve ilk 3 takıma madalyaları turnuva sonunda takdim edilir.

paintballMarmara Paintball olarak bizler de bu sporun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla her gün oyun stratejilerimizi ve senaryolarımızı geliştiriyoruz. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübelerle hem bu sporunun gelişmesine yardımcı olmak hem de oyunu daha keyifli hale getirmek istiyoruz. Bu doğrultuda vizyonumuzu daha da genişleterek bu spor dalına farklı bir bakış açısı getirmeyi hedeflemekteyiz.

Paintball, üniversitede yer alan öğrenciler ve öğretim elemanları ile beraber ilköğretim öğrencileri ve onlara rehberlik eden öğretmenler arasında da hızla yayılmaktadır. Genelde sınav stresinden kurtulmak isteyen öğrenciler revaçta olan bu sporu aktivitesine sık sık katılmaktadır. Gerekli güvenlik kuralları uygulandığında riski sıfır olduğu için öğrenciler gönül rahatlığıyla oyunlarını oynayabilmektedir. Özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiren öğrenciler için de bu spor önemli bir aktivitedir. Online olarak oynanan oyunlar, Counter Strike gibi uzun zamandan beri var olan oyunlar, bunların bir nevi yaşamdaki temsilcisi olan Paintball oyununu oynamalarında ve bundan çok keyif almalarında etkendir. Öğrencilerin bunu bir spor etkinliği olarak değil de bir eğlence aracı olarak görmeleri de normaldir. Ancak oyun içinde her daim hareket etmeleri ve strateji geliştirmeleri, fizyolojik olarak katkı sağladığı gibi beyin gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.

Paintball sporunun hayata dair de çok şey öğrettiği de aşikardır.  Öğrenciler bu oyunla birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulurken, takım ruhunu yakalamanın da başarıyı getirdiğini kavrayacaktır. Kendilerine güvenleri geldiği gibi takım halinde hareket etmeyi ve bencil olmanın dezavantajlarını idrak edeceklerdir. Tabi ki bu anlatılanlar sadece öğrenciler için değil tüm bireyler için geçerlidir. İnsanın doğasına ve yaşadığı çevreye de uyumlu olan bu spor dalı çevreye ve doğaya bakış açısını da geliştirmektedir. Aslında tüm bu özellikler bu oyunun bir spor dalına nasıl dönüştüğünün cevabı niteliğindedir.

Tüm bu açıklamalardan sonra paintball sahalarında uygulanan oyun senaryolarına da göz atmakta yarar var.

Paintball Senaryoları

Paintball senaryoları yani oyun çeşitleri / türleri grupların hangi tarzda oynamak istediklerine daha rahat karar verebilmelerini sağlamaktadır. Çok çeşitli olmasına rağmen genelde tek bayrak ve çift bayrak oyunu tercih edilmektedir. Bunun sebebi de her oyuncunun sürenin son anına kadar oyunda kalmasını sağlamasıdır. Çünkü diğer oyunlarda vurulan oyuncuların çıkması ve beklemesi gibi kurallar olduğundan dolayı sıkılma ve soğuma meydana gelmektedir. Oyunun sürekliliğini ve devamlılığını kesmeden sağlamak için de en uygun oyun tipi tek bayrak yani orta bayrak senaryosudur.

  • Tek Bayrak (Orta Bayrak) : Bayrak sahanın ortasında durur ve her iki takım kendi kale arkalarına (oyun başlangıç noktalarına) gider ve hakemin düdüğüyle başlar. Bu oyundaki amaç ortadaki bayrağı almak ve vurulmadan kendi kalesine kadar götürmektir. Düdük çalınıp oyun başladıktan sonra oyuncular kendi alanlarından ortaya doğru hareket ederek bayrağı vurulmadan almak için fırsat kollarlar ve ona göre siper alırlar. Hiç kimse hangi amaçla olursa olsun rakip takımın alanına geçemez. Dolayısıyla bu, bayrağın diğer tarafına geçemez anlamına geliyor. Geçerse ceza yer ve karşı takım sayı alır. Vurulan oyuncular silahlarını havaya kaldırıp vurulduklarını bu şekilde belli ederler. Kendi başlangıç noktalarına geri döner ve oradan oyun tekrardan başlarlar.
  • Çift Bayrak (Köşe Bayrak) : Takımlar kendi köşelerinde bulunan bayrakları korumalıdır. Sayı almak için karşı takımın bayrağını alıp belirli bir noktaya getirmek gerekir. Bu oyundaki en önemli kural bayrağı savunmada minimum 10 metre mesafe kuralıdır. Yani bayrağın 10 metre yakınında siper almak, saklanmak ve bayrağı bu bölgeden savunmak yasaktır.
  • Başkan : Takımlardan bir kişi başkan seçilir ve sadece o kişi bayrağı alabilir. Bir takım başkanı koruyup bayrağı almakla görevliyken, diğer takım bayrağı koruyup başkanı indirmenin yolunu arar.
  • Son Adam : Kural basittir. Vurulan çıkar en son kalan kazanır. Bunu ister takım halinde yürütebilirsiniz isterseniz de herkes tek olur ve son kalan kazanır.

Bunların dışında Tavşan kaç, Firar, İki takım girer biri çıkar, Terminatör gibi senaryolar da mevcuttur fakat pek tercih edilmemektedir.

Bunlar veya bunların dışında Paintball ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru için, paintball senaryoları için, fiyat bilgileri, yer ya da oyun kuralları için bize e-mail aracılığıyla ya da iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Siz de takımınızı kurup rezervasyon yaptırmak istiyorsanız Marmara Paintball olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Hafta içi, Hafta sonu, Gündüz ya da Gece oyun sahamızda yerinizi ayırtabilirsiniz. Bunun için önceden dilediğiniz zaman iletişim sayfamızdaki ya da sitemizin üst kısmında yer alan telefon numaramızdan bize ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İyi Eğlenceler!

Bir cevap yazın

Email adresiniz başka bir yerde paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar *

Yorum Bırak