Paintball nasıl oynanır? Aslında çok basit olan bu oyunun nasıl oynandığının cevabı da bir o kadar kolay. Aslında hangi tür senaryoyla oynandığına bağlı olan bu sorunun cevabını genel olarak inceleyelim. Aşağıda anlatılan senaryolarla beraber oynanan bu oyunda iki farklı grup kurulur. Gruplar, yani takımlar oynanan oyun türüne göre vurulmadan karşı takım oyuncularını belli amaçlarla vurmaya çalışırlar. Peki oyun çeşitlerine göre diğer bir tanımla senaryolara göre paintball nasıl oynanır?

Paintball Nasıl Oynanır?

Paintball Nasıl Oynanır?Yukarıdaki genel tanımda bahsedildiği gibi önce takımlar kurulur. Bu takımların her biri minimum 3-4 kişiden oluşmaktadır. Ne kadar çok kişi oynarsa bir o kadar da zevkli olmaktadır. Takımlar önceden belirtilen senaryolara göre yerlerine geçerler. Bu senaryoların çeşitlerini paintball sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Orta Bayrak yani Tek Bayrak oyununda oyuncular sahada belirtilen kendi bölgelerine geçerler. Bu bölge genelde kale arkası olarak tanımlanır. Hakemin düdüğüyle beraber önceden pozisyonlarını alan oyuncular orta bölgede bulunan bayrağı almaya çalışırlar ve kendi kalelerine götürmeye çalışırlar. Tabi ki bunu yaparken bayrağı alan kişi o kendi bölgesine gidene kadar da vurulmamak zorundadır. Bayrağı almaya giden ya da alan oyuncuyu diğer oyuncular korumak ister. Bu sebeple de oyuncular birbirlerine yakın dururlar. Vurulan her oyuncu silahını havaya kaldırır ve kendi bölgesinden yani kale arkasından oyuna tekrar başlar. Vurulmadan bayrağı alıp kendi kalesine götürenler takımlarına 1 sayı kazandırır.

Silahında gazı ya da mermisi biten oyuncular silahlarını havaya kaldırırlar ve kenara gelirler. Silahını kaldıran hiçbir oyuncu vurulamaz. Bununla beraber oyuncular birbirlerine yakın mesafeden ateş açamaz. Her oyuncu kamuflajını ve maskesini takmak zorundadır. Oyun sahasına girene kadar ve oyundan çıktıktan sonra her oyuncu silahının emniyetini kapatmak zorundadır. Hakemin düdüğüne, oyunun kurallarına ya da güvenlik kurallarına uymayan her oyuncu ceza alır ve karşı takımın hanesine puan yazılır.

Köşe bayrak oyununda takımlar kendi kalelerinde olan bayrakları korumakla zorunludur. Tabi ki kendi bayrağını korumakla beraber karşı takımın bayrağını alıp belirtilen noktaya getiren takıma sayı verilir. Oyunun en önemli kuralı bayrağı savunan hiçbir takım oyuncusunun bayrağa 10 metreden fazla yaklaşamamasıdır. Bunun neden bayrağı almaya gelenlerin çok rahat vurulmamasıdır. Dolayısıyla savunan oyuncular bayrağın yakınında siper alamazlar.

Bunlarla beraber oynanan ‘’Başkan’’ oyununda bayrağı önceden seçilen başkan alabilir. Diğer oyuncular bu kişiyi korumakla yükümlüdür. ‘’Son Adam’’ oyununda ise vurulan çıkar mantığı işlemektedir.

Anlaşılacağı üzere sabit bir kuralı ve oynama şekli olmayan paintball oyunu genelde senaryolara ve oyun çeşitlerine bağlıdır. Bu yüzden Paintball Nasıl Oynanır sorusunun en basit cevabını ‘’Vur ama Vurulma’’ olarak verebiliriz.

Bir cevap yazın

Email adresiniz başka bir yerde paylaşılmayacaktır. Doldurulması gereken alanlar *

Yorum Bırak